X
تبلیغات
زولا
استخاره (۲)

 

برای همه ما پیش اومده که سر دوراهی بمونیم و ندونیم که کدوم راه رو باید انتخاب کنیم. حالا فرض کنید صحبت از یک تصمیم مهمه. چکار باید کرد؟ خوب جواب اولی که به ذهن میرسه اینه که باید تحقیق و مطالعه بیشتری کنیم. اما اگر بعد از همه تحقیقها و مطالعات باز هم نتونستیم تصمیم قطعی بگیریم و دو دل بودیم چی؟

 

در اینحالت هر تصمیمی که بگیریم، تشویش و نگرانی تا مدتی و در بعضی از موارد تا آخر عمر همراهمان خواهد بود. در چنین شرایطی وجود یه کسی که قبولش داریم کمک خیلی بزرگیه. اینجاست که استخاره پا به عرصه وجود میزاره. چی بهتر از اینکه قادر متعال برامون تصمیم بگیره؟ اونکه هیچ وقت بدی ما رو نمیخواد. به این ترتیب هم تکلیفمون روشن شده و هم همه تشویشها و نگرانیهامون یکجا و بکلی محو و نابود میشه. اما مسئله بنظر من به این سادگیها هم نیست.

 

آیا تا بحال فکر کردین که چرا میگن در کار خیر نباید استخاره کرد؟ چرا بزرگان دین به استخاره سفارش نمیکنند (حداقل تا اونجایی که معلومات ناقص من اجازه میده)؟ من تا چند روز پیش هیچ حدیثی در مورد استخاره کردن نشنیده بودم و بعد از کلی گشتن تو اینترنت فقط یکی پیدا کردم از امام صادق (ع). اگه در مواقعی که نمیتونیم تصمیم بگیریم راهی وجود داشت که توسط اون می شد دو دقیقه ای بهمون راه درست رو پیدا کرد که اینقدر دیگه مشکل وجود نمیداشت و همه مشکلاتشون رو با استخاره حل میکردن.

 

من شخصا معتقدم که دنیا حساب و کتاب داره و اینطور نیست که همه چی اتفاقی و احتمالی باشه. اما به این معتقد نیستم استخاره راه درستی برای تصمیم گیریه. بنظر من اگه تصمیم بزرگی پیش رو دارید، به حرف ریش سفیدها گوش کنید و منطقی تصمیم بگیرید. سعی نکنید با توسل به استخاره به دیگران ثابت کنید که اشتباه میکنند.

 

بعنوان مثال دوستی (دختر خانمی) بود که چندین ماه پیش با من از طریق ایمیل تماس گرفت و مشکلشو مطرح کرد. ایشون از طریق چت با پسری آشنا میشه. بعد از مدتی، بدون اینکه همدیگرو حتی یکبار دیده باشند پسره میگه که میخواد باهاش ازدواج کنه و اینطوری احساسات اون دختر رو به بازی میگیره و در نهایت هم غیبش میزنه و دیگه پیداش نمیشه. من کلی ایمیل زدم و با هر روشی که میتونستم سعی کردم بهش بقبولونم که اصلا عشقی وجود نداشته. میدونین آخرین ایمیلی که گرفتم چی بود؟ بهم ایمیل زد و گفت استخاره کرده و خوب اومده و قصد داره تا آخر عمرش منتظر اون پسر بمونه.

 

بنظر من اگر به استخاره اعتقاد دارید، فقط در صورتی از اون استفاده کنید که واقعا دیگه هیچ راهی برای تصمیم وجود نداره. اگه به استخاره اعتقاد دارید (همونطور که در پایین اومده)، در شرایطش استخاره کنید، نه اینکه به استخاره متوسل بشید تا حرف خودتون رو به کرسی بنشونید.

 

در زیر مطالبی رو که در مورد استخاره در اینترنت پیدا کردم رو گذاشتم.

 

۱- استخاره به معنی طلب خیر نمودن می باشد در بین متشرعین چنین مرسوم است که هرگاه انسان بین انجام دادن کاری که پس از مشورت نمودن با اهل خبره و رعایت همه جوانب مثبت و منفی آن هم چنان مردد و متحییر در انجام و ترک آن است از راه استخاره که مشورت با خداوند است به رفع تحیر و تردید در آن کار می پردازد که استخاره انواع مختلفی دارد که مستندترین آن استخاره ذات الرقاع می باشد.

 

منبع: وبسایت آیه الله عظمی صانعی (دام ظله)  (در این وبسایت میتوانید بصورت آنلاین استخاره کنید)

 

۲- .......... حقیقت استخاره آن است که مسلمان هرگاه مردد ماند و در مقام عملی چاره ای جز انتخاب و تصمیم ندید، ناامید نمی شود و امر را به خدا می سپارد؛ که در صورتی که بنده به بخش معلوم و اختیاری وظیفه خود عمل کرده باشد، پس از آن آنچه خدا برای او مقدر می کند حتماً خیر است.

 

منبع: مرکز علوم قرآنی گلچین

 

مرکز اطلاع رسانی امام مهدی ارواحنا فداه (در این وبسایت میتوانید بصورت آنلاین استخاره کنید)

 

۳- در مورد استخاره واینکه در چه مواقعی باید از ان استفاده کرد و اگر به ان عمل نکنیم آیا گناه کردیم؟

استخاره مخصوص مواقع حیرت است که انسان با فکر واندیشه و مشورت با افراد خیر خواه به جائی نمی رسد و امر مورد نظر او دارای ابهام است و قابل محاسبه نیست، در این امور می تواند استخاره کند، و اگر استخاره کرد باید به مضمون آن عمل کند، لکن اگر نکرد گناهی مرتکب نشده است.

 

منبع: وبسایت آیه الله فاضل لنکرانی (مد ظله العالی)

 

۴- اینهم یک وبسایت دیگه برای استخاره آنلاین.

 

منبع: سایت شهید آوینی

  

موفق باشید

 

-امیر کاشانی

 

 

استخاره

سلام

شرمنده که پستها خیلی کوتاه شده. ممنون از اینکه نرگس و من رو قابل میدونید و مسائل و مشکلاتتونو با ما در میون میزارید. ممنون از پیامهای قشنگتون.

یه بحثی رو میخوام شروع کنم که ممکنه کمی جنجالی بشه. ولی قبلش میخواستم از نظرات شما استفاده کنم تا بتونم بحث رو بهتر پیش ببرم. بحث در مورد استخاره است.

۱- شما استخاره میکنید؟

۲- فرض کنید یه فردی رو میبینید (اگر پسر هستید دختر و اگر دختر هستید پسر) و در موردش استخاره میکنید و خوب در نمیاد در حالیکه اون فرد آدم لایق و شایسته ای به نظر میرسه. در این حالت شما چیکار میکنید؟

موفق باشید

-امیر کاشانی

 

آف لاین

خانمی آف لاین زیر رو برای من (و شاید برای خیلیهای دیگه) فرستادند:

به پسر بچه ها شیر سگ بدهید شاید وقتی که بزرگ شدند وفادار شوند.

در جواب باید بگم:

کوری خودتون رو به حساب تاریکی دنیا نگذارید.

 

   1       2    >>